Prejsť k obsahu  Prejsť k hlavnému menu

Firemný weblog poradenské spoločnosti h1slovakia.sk

Zobraziť všetky články
Späť

Neetické praktiky partnerov v linkbuildingu

Počas získavania spätných odkazov zrejme uzatvoríte mnoho rôznych dohôd a partnerstiev. Hoci je väčšina partnerov čestná, nie všetci dodržiavajú dohodnuté podmienky.

Stáva sa, že partner zruší dohodnutý odkaz nechtiac, napr. po redizajne webu. Ale niektorí sa ho zbavia vedome a ešte sa snažia, aby na to partner neprišiel.

Kvôli tomu sa môžete občas stretnúť s nasledujúcimi praktikami partnerského webu:

Bez upozornenia odstráni odkaz alebo stránku s odkazom

Skôr či neskôr sa s odstráneným odkazom stretne každý linkbuilder. Partnerský web odstráni odkaz často úplne  nevedomky, bez zlého úmyslu. Väčšinou stačí partnera kontaktovať a dohodnúť sa na náprave vzniknutej situácie. To, že odkaz alebo celá stránka s odkazom bola odstránená, automaticky odhalí napr. nástroj Collabim.

Použije nofollow alebo zakáže indexáciu stránky s odkazom

Asi najbežnejší spôsob ako devalvovať váhu odkazu, je použitie tzv. nofollow. No aj toto je občas spôsobené nechtiac. Napr. keď web prechádza na nový redakčný systém, môže sa stať, že všetkým externým odkazom automaticky priradí atribút rel= „nofollow“. Na túto skutočnosť Vás Collabim upozorní tiež. 

Ak je indexácia stránky s odkazom zakázaná v robots.txt, už to zrejme nebude len dielo nešťastne nastaveného systému. Na túto vychytralosť si dávajte pozor predovšetkým pri stránkach určených na výmenu odkazov.

Využije Cloaking

Už sme sa stretli s prípadom, kedy partner zašiel tak ďaleko, že odkaz ukryl pred vyhľadávačmi pomocou zakázanej techniky cloaking. To znamená, že vyhľadávaču je zobrazený iný obsah ako ľudskému návštevníkovi. Takže vám ako partnerovi sa javí všetko v poriadku, no vyhľadávač uvidí stránku bez vášho odkazu.

Cloaking je možné odhaliť napr. pomocou nástroja Cloaking checker.

Odstráni linky vedúce na stránku s odkazom

Aby mohli vyhľadávače zaindexovať nejakú stránku, musí na ňu viesť spätný odkaz, resp. musí byť prepojená s inými stránkami. Ak sa tieto prepojenia prerušia, vyhľadávače sa už nebudú mať ku stránke ako dostať. Postupne jej budú znižovať váhu až nakoniec ju môžu vyradiť z indexu.

Ak máte odkaz na stránke, na ktorú nevedú žiadne odkazy, je bezcenný. Preto je ešte pred dohodnutím spolupráce dôležité zistiť, či bude stránka s odkazom prístupná pre vyhľadávače aj v budúcnosti.

Napríklad ak si na nejakom webe objednáte PR článok (vrátane odkazu), treba počítať s tým, že postupom času skončí článok hlboko v archíve a jeho prínos bude klesať. Nezriedka je archív článkov pre vyhľadávače úplne nedostupný a získaný odkaz tak veľmi rýchlo stratí na hodnote.

Vytvorený obsah skopíruje odinakiaľ

Nie je nad to, keď si objednáte vytvorenie článku aj s odkazom a partner celý obsah skopíruje z iného zdroja. Bohužiaľ aj to sa stáva. Preto je dobré skontrolovať, či už sa obsah na internete náhodou nenachádza.

Pridá do článku odkazy na konkurenciu

Predstavte si, že si dáte niekoľko hodín námahu s prípravou článku, v ktorom na konci uvediete odkaz na autora, resp. váš web. A keď sa na článok pozriete s nejakým odstupom času, je posiaty odkazmi na konkurenciu a článok pôsobí dojmom, že ho konkurencia aj vytvorila.

Hrozbu tejto neetickej praktiky má asi málokto zmluvne ošetrenú. Ak sa to stane, bohužiaľ sa s tým nedá nič moc robiť.

Dávať schvaľovať partnerom podmienky, ktoré vzbudzujú dojem, že im nedôverujete, nie je zrovna najlepší nápad. Lepšie urobíte, ak budete spolupracovať len s webmi, ktoré pôsobia dôveryhodne.

Všetkým špekulantom sa síce nedá vyhnúť, no tí obvykle nestoja za ten čas a námahu, aby ste sa nimi bližšie zaoberali.

  • Jano
    17. 09. 2013 / 00:38

    Nesuhlasim, ze odkaz z podstranky webov bez spatnych odkazov je bezcenny. Moze cez odkaz prichadzat navstevnost priamo resp. podstranka moze byt indexovana, cize bezcenny kazdopadne nie je.

  • Peto
    29. 09. 2013 / 18:44

    v tomto majú výhodu, niektoré PPP systémy, pretože tie nonstop monitorujú publikované články a hned akonáhle autor zmaše odkaz, alebo pridá nofollow tak mu príde e-mail, ž ebud vráti zmeny späť alebo mu strhnú z účtu peniaze, ktoré za daný odkaz dostal + ešte niečo na viac ako penalizáciu

RSS feed komentárov k tomuto článku
RSS feed komentárov k všetkým článkom(nebude zverejnený)Položky označené * sú povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.