Prejsť k obsahu  Prejsť k hlavnému menu

Firemný weblog poradenské spoločnosti h1slovakia.sk

Zobraziť všetky články
Späť

Parazitovanie pobočiek na Slovensku v Google Maps

V súčasnej dobe rastie počet prípadov s tzv. parazitovaním pobočiek známych spoločností, alebo poškodzovaním dobrého mena. Bráňte sa!

Prečo sa to deje

Známa a seriózna spoločnosť registruje svoju pobočku na určitej adrese. Pretože je známa a overená, vstúpila do povedomia potenciálnych zákazníkov vrátane svojej adresy. Od takejto spoločnosti si zákazníci radi objednávajú tovar prostredníctvom e-shopu, katalógu, letákovú akciu, alebo iným spôsobom na princípe odoslania tovaru domov, všetko bez prehnanej kontroly a obáv. A zrazu sa v tomto, celkom jasnom obchodnom úkone objavuje ďalší subjekt – väčšinou garážová spoločnosť alebo nekalá konkurencia, ktorá založí stránky s ponukou (stránky obsahujú podobné farby, logo, rozloženie) a registruje pobočku na rovnakej adrese (nikdy sa tam však nenachádzala a ani sa nenachádza). Dochádza tak k mäteniu zákazníka, ktorý jednoducho nedokáže odpovedať na základné otázky:

 • Je to ta rovnaká spoločnosť?
 • Nie je to pobočka tejto známej spoločnosti?
 • Sídli na rovnakej adrese, je dôveryhodná?
 • Keď som videl na internetovom obchode ponuku tovaru za určitú cenu a následne požadovali 2× vyššiu cenu, nechceli ma oklamať?

Týmto spôsobom dochádza k ničeniu mena dobrej spoločnosti (pozri poslednú otázku).

Je to ľahké?

Spoločnosť Google vychádza svojim zákazníkom maximálne v ústrety. Uľahčuje registrácie a zabezpečuje najvyššiu možnú mieru bezpečnosti a jednoduchosti. Dnes je možné registrovať pobočku vlastnej spoločnosti pomocou mobilného telefónu. Nie je potrebné zdĺhavé preverovanie. Záujmom spoločnosti Google je ponúknuť zákazníkom informácie, ktoré hľadajú. Záujmom spoločností je ponúknuť zákazníkom svoje služby. Obe spoločnosti chcú to isté, nie je teda dôvod činiť tento proces ešte zložitejším.

Ako sa brániť

Na Slovensku (a v niektorých ďalších zemiach EU) je spustená služba Google Maps v Beta verzii. Zatiaľ však nie sú spustené všetky funkcionality systému ako napríklad „nahlásiť problém“ (Report a problem). Je nutné sa teda brániť inými prostriedkami. [caption id=„attachment36“ align=„aligncenter“ width=„184“ caption=„Google Places – report a problem“]Google Places - report a problem[/caption] Z právneho hľadiska sa jedná o porušenie práv podľa DMCA. Znenie tohto právneho nariadenia nájdete tu: https://www.copyright.gov. V tomto prípade sa jedná o parazitovanie na dobrom mene spoločnosti a na umiestení pobočky spoločnosti. Google považuje porušenie autorských práv za závažné porušenie zákona, ktoré rieši veľmi dôrazne. Ďalším krokom je vyplnenie príslušného formuláru. Je dôležité vyplniť všetky dáta pravdivo a zvláštnu pozornosť venovať emailovej adrese, pretože spoločnosť Google preferuje tento spôsob komunikácie.

Čo bude ďalej

Spoločnosť Google bude kontaktovať oba zainteresované weby so žiadosťou o podanie vysvetlenia. Napadnutý web tak má možnosť preukázať, že sa jedná o neoprávnené obvinenie. Pokiaľ toto obvinenie nedokáže (alebo nechce) vysvetliť ako neoprávnené, dôjde ku zmazaniu záznamu.

Niekoľko rad na záver

 • Registrujte a overte vaše pobočky na Google Maps.
 • Optimalizujte záznamy tak, aby v maximálnej možnej miere prezentovali vaše služby.
 • Uvádzajte svoju adresu v spojení s vaším menom a vhodné je tiež uviesť telefónne číslo.
 • Kontrolujte, či nevzniká konkurencia parazitujúca na vašom webe.
 • Daiel Molnar
  25. 11. 2011 / 14:40

  Mozete tu uviest konkretne priklady. Vobec som sa s niecim takym nestretol. A pripisujete tomu velku dolezitost? Ved kolko klientov sa orientuje prostrednictvom google maps za ucelom nakupu?

RSS feed komentárov k tomuto článku
RSS feed komentárov k všetkým článkom(nebude zverejnený)Položky označené * sú povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.