Prejsť k obsahu  Prejsť k hlavnému menu

Firemný weblog poradenské spoločnosti h1slovakia.sk

Zobraziť všetky články
Späť

Politika, obchodné vzťahy a sociálne siete

Sila a rýchlosť šírenia ideí a názorov je neodškriepiteľný – potvrdzuje to viac ako pohotové sformovanie stránky na Facebooku  „Petícia za odvolanie Ivana Gašparoviča z funkcie prezidenta“ , z ktorej sa odkazuje na https://www.za­lobanagasparo­vica.sk/ s možnosťou si stiahnuť petičný hárok a prečítať si dôvody petície (protiústavné správanie prezidenta).

V priebehu pár dní Facebook stránka získala viac ako 27 000 fanúšikov. Dôvod je prostý – mladí ľudia nesúhlasia s tým, že sa prezident snaží manipulovať s vymenovaním generálneho prokurátora a preto sa zmobilizovali na najpopulárnejšej sociálnej sieti.  O ich aktivite svedčí aj náhľad do verejných Facebook Insights , podľa ktorých tvorí najväčšiu skupinu fanúšikov Facebook užívatelia v rozmedzí od 25 do 34 rokov. Miera interakcie s Facebook stránkou bola v týždni okolo 30.12.2012. Mo­mentálne je však stránka dohľadateľná, čo znamená, že jebuď skrytá alebo zmazaná. URL https://www.za­lobanagasparo­vica.sk/ už tiež neposkytuje žiadne informácie.

Zdroj: Facebook, https://www.facebook.com/…vicovi/likes

Formovanie názorov spočíva vo veľkej miere v konzumovaných zdrojoch – čo je náročné na čas, nie na financie. Samozrejme, je jednoduchšie si kúpiť lacný denník alebo zapnúť večerné správy v televízii, aby ste sa cítili informovaní. Áno, cítili byť informovaní . Byť skutočne informovaní stojí námahu v podobe stráveného času nad hľadaním relevantných informačných zdrojov.

Samozrejme, konanie hlavy štátu vo veci menovania má nejaký skrytý motív, ktorý je obtiažne vystopovať. Je tu ale možnosť, ako získať informácie o tom, kto s kým kedy a v akom biznise sa „vezie“. Niekedy chýba odpoveď na otázku prečo.

Friend of a Friend (FOAF)

Pre tých, čo chcú byť informovaní a vidieť viac do obchodných vzťahov politikov a ich finančných záujmov, odporúčam jednoduchý bezplatný online nástroj foaf.sk. Názov nie je náhodný, predstavuje skratku slovného spojenia Friend of a f friend (priateľ priateľa). Foaf.sk je špecifická sociálna sieť firiem v Slovenskej republike a osôb v nich zainteresovaných,

Dáta čerpá dáta z verejných zdrojov, konkrétne z nasledujúcich:

Pomocou týchto databáz a grafových algoritmov foaf.sk hľadá a následne zobrazuje hlbšie prepojenia medzi ľuďmi a firmami na Slovensku.

Pokiaľ zadáte napríklad Doc. JUDr. Robert Fico, CSc., nič neobjavíte, zaujímavejšie to začne byť, až necháte vyhľadať meno manželky predsedu vlády  – JUDr. Svetlana Ficová.  Po chvíľke sa vám objaví vizualizácia obchodných vzťahov osôb a firem s paní Ficovou z dát z už spomínaných verejných zdrojov.

Náhľad na vizualizáciu obchodných vzťahov Svetlany Ficovej, zdroj: foaf.sk

Vďaka foaf.sk môže ktokoľvek vyhľadávať v spletitej sieti vzťahov a vlastníctva slovenských podnikateľov.

Meme verzus slovenskí politici

Dáta teda neodškriepiteľne existujú a dokonca znázorňujú, ako je to na Slovensku. Napriek tomu má veľa ľudí pocit bezmocnosti , možná rozhorčenosti, ktorú si ventilujú kreatívnym spôsobom. Čím ďalej obľúbenejšie a na sociálnych sieťach hromadne zdieľané sú takzvané meme. Naštastie táto cool forma vizuálnej satiry neobišla ani spomínaných politikov.

Zdroj: https://obrazky.4ever.sk/…zky.4ever.sk

%5d%20spina%20je%20pr­ec,%20fico%20155504­.jpg

Zdroj: https://img.badman.sk/…-centes1.jpg">https://img.bad­man.sk/stories/2011/i­lustracne/

Pokiaľ chcete úzkosť zo slovenskej politickej scény úplne vytesniť z hlavy, zaručene vás pobaví, poučí a odhalí vtipné postrehy zo všetkých kútov sveta, určite navštívte 9gag,com. Niekoľlko príspevkov nájdete aj o Slovensku. Pokiaľ by ste v sebe objavili potrebu tvoriť podobné meme ako na 9gag.com, väčšinou stačí použiť jeden y generátorov meme. Najznámejšie „meme šablóny“ používané celosvetovo nájdete napríklad na https://www.memecreator.org/create alebo https://memegenerator.net/create/instance.

No aby ste neostali len pri vytváraní trefných meme, pozrite sa, ktorý politik ťahá za ktoré špagátiky a aká rozsiahla je spleť obchodných vzťahov. Môžete si to vyskúšať napríklad aj kandidátoch na prezidenta SR, až to bude aktuálne. Pravdepodobne budete zvedaví aj na volebné preferencie  svojich priateľov na Facebooku. A bude to možné práve vďaka novinke od Facebooku – sociálnemu vyhľadávaniu   Graph Search. Tento špecifický vyhľadávač nebude odpovedať odkazmi na webové stránky, ale konkrétnymi  odpoveďami na otázky tipu koho budú voliť v prezidentských voľbách 2014 moji kamaráti.

Tak smelo do objavovania veľmi krehkých obchodných vzťahov a trefných meme!

RSS feed komentárov k tomuto článku
RSS feed komentárov k všetkým článkom(nebude zverejnený)Položky označené * sú povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.