Prejsť k obsahu  Prejsť k hlavnému menu

Firemný weblog poradenské spoločnosti h1slovakia.sk

Zobraziť všetky články
Späť

Sledovanie pohybu očí - ďalší zásah do súkromia?

Technológia eye-tracking, teda sledovanie pohybu očí pomocou očnej kamery, je už dlhšie známa. V oblasti výskumu a návrhu užívateľských rozhraní sa stáva štandardným nástrojom. U nás v H1 Slovakia očnú kameru používame, najmä na testovanie grafických návrhov webov pred ich samotným spustením.

Jedným z výstupov takéhoto testu môže byť napríklad to, že návštevníci prehliadajú dôležité informácie a prvky. Môžu to byť upozornenia, či nejasné formulárové polia. Tiež nám napomáha pochopiť vnímanie obsahu, keďže na základe výstupov kamery vieme, v akom poradí návštevníci informácie vnímajú, prípadne ku ktorým sa spätne vracajú.

Je dôležité upozorniť na fakt, že testovanie pomocou očnej kamery neslúži na testovanie samotných užívateľov, a k žiadnemu podobnému vyhodnocovaniu nikdy nedochádza.

Samotná kalibrácia očnej kamery prebieha okrem iného na bežnej webovej stránke s „novinkovým“ obsahom. Užívatelia si majú podľa svojho uváženia prezerať obsah webu, kým si kalibrácia pohybu ich očí “sadne”. Obsah týchto portálov je poskladaný na mieru cieľovým skupinám. Vďaka tomu aj bez sofistikovanej očnej kamery je možné takmer s istotou predpokladať, ktorý typ informácií zaujme konkrétnu cieľovú skupinu.

Technológia Tobii Gate pre operačný systém Windows 8 umožňuje čiastočne ovládať počítač pohľadom. Použitý software tak má dokonalý prehľad a záznam o tom, na aký typ informácii sa najčastejšie pozeráme, prípadne v akom poradí.

 

 Zdroj : https://mashable.com/…ze-interface

Mobil s ďalšou funkciou?

Ani v mobilnom svete sa nejedná až o také sci-fi. Už pôvodné dohady ohľadom nového Samsungu Galaxy S4 hovorili o tom, že bude obsahovať technológiu sledovania pohybu očí. Nakoniec sa tak nestalo. Telefón podporuje “len” jeho zjednodušenú formu rozpoznávania tváre s podporou niekoľkých bez­dotykových gest.

Hovorí sa, že Amazon chystá vlastný telefón, ktorý okrem podpory 3D displejov bude obsahovať práve plnohodnotnú technológiu sle­dovania pohybu očí.

 Pozor na súkromie!

Je zrejmé, že donedávna nedostupná technológia sa pomaly stáva bežnou súčasťou nášho života. Technológia snímania pohybu očí sa môže veľmi rýchlo stať súčasťou zariadení, ktoré nás bežne obklopujú. Predstavuje funkcia očnej kamery ďalší zásah do nášho súkromia?

Samozrejme, je na každom z nás, ako blízko k telu si pustíme tieto vymoženosti.  

A čo vy? Vidíte v technológií sledovania pohybu očí ďalší prirodzený spôsob ovládania, alebo nadbytočný prínos na úkor nášho súkromia ?

Zdroje:

https://www.aclu.org/…eye-tracking

https://mashable.com/…logy-privacy

https://www.forbes.com/…re-invasive/

 

 

 

RSS feed komentárov k tomuto článku
RSS feed komentárov k všetkým článkom(nebude zverejnený)Položky označené * sú povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.