Prejsť k obsahu  Prejsť k hlavnému menu

Firemný weblog poradenské spoločnosti h1slovakia.sk

Zobraziť všetky články
Späť

Začíname s Google AdWords TrueView videoreklamou

Nedávno Google sprístupnil všetkým inzerentom v Česku beta verzii nového rozhrania vytvoreného špeciálne pre správu video kampaní. Tento sprievodca vám ukáže, ako založiť videokampaň, na čo nezabudnúť, a kde nájsť v novom rozhraní tie správne štatistiky.

Čo vlastne nový interface prináša? Sú to nové reklamné video formáty, ich ľahšie nastavenie, vylepšené cielenie, viac štatistík a pod nálepkou TrueView všadeprítomný dôraz na zaujatia užívateľa.

Založenie video kampane

Ako sa dostať do nového rozhrania, odhalíte skôr až na druhý pohľad než na ten prvý. Schováva sa ako možnosť Online video v menu pod tlačidlom  Nová kampaň

Jedno kliknutie a dívate sa na vcelku vydarenú obrazovku, kde môžete vyplniť atribúty kampane ako je názov, rozpočet a jazykové nastavenia. Čo je nové, je samotná sekcia “reklama”.

Jej možnosti sa objavia až po vybraní konkrétneho videa. Video môžete buď vybrať z vlastného prepojeného YouTube účtu, alebo vyhľadať po zadaní názvu kanálu.

Ako najlepšie sa ponúka použitie videa už nahraného na vašom YouTube kanále. Do celkových štatistík kanálu sa potom započítajú všetky vzhliadnutia videa do konca.

Výber formátu reklamy

Teraz sa pozeráme, aké formáty vo svojej video kampani môžete použiť. Google netroškári a v prvotnom nastavení sprístupňuje hneď všetky. Môžete ich ale aj ručne zvoliť z nasledujúcich prekladateľských orieškov: in-search, in-slate, in-display a in-stream.

In-search (Vo vyhľadávaní)

Pod novým pojmom sa neskrýva nič iného než sponzorované video zobrazené vo vyhľadávaní buď na YouTube alebo na Googlu.

In-slate (V tabuľke)

V SR zatiaľ nedostupný formát reklamy pre videa v partnerskej sieti s dĺžkou nad 10 minút. Užívateľ si pred prehraním samotného video obsahu môže vybrať, ktorú z ponúkaných reklám chce vidieť. Zvolenú videoreklamu potom nemôže preskočiť. Inzerent teda zaplatí iba v prípade, pokiaľ si užívateľ vyberie (a pozrie) jeho reklamu.

In-display (V grafickej reklame)

Tento nový formát teraz združuje prekryté reklamy a doporučené videá z kategórie sponzorovaných videí. Pokiaľ by ste radi využili tento formát, nezabudnite, že po prepojení s účtom YouTube máte možnosť pridať do promovaného videa call-to-action overlay s preklikom na vlastný web.

Ako takýto prílepok sú v kategórii in-display schované i videoreklamy spúšťané kliknutím.

In-stream

Preskočiteľné dlhé videoreklamy zobrazované v Česku zatiaľ iba ako pre-roll. Formát je zaujímavý tým, že zaplatíte iba v prípade, že užívateľ vzhliadne aspoň 30 sekúnd, alebo celú reklamu pokiaľ je kratšia. Nezabudnite na sprievodný banner, ktorého prekliky sú zadarmo.

Najnovšie sa v TrueView videách zobrazuje v hornej lište titulok videa, z ktorého bola reklama nahraná. Dajte preto pri nahrávaní videa pozor, aby bolo správne otitulkované. Titulok videa možno upraviť v nastavení kanálu.

Zacielenie video reklám

Nové rozhranie integruje nástroj pre výber kľúčových slov, umiestnenie tém na YouTube. Na jednom mieste môžete využiť i cielenie podľa demografie, záujmov či remarketing. Google vám dokonca v pokročilom nastavení umožní jednoduchým posuvníkom určiť preferenciu cieľov kampane. Prekvapivo aj v prípade, že ste si vybrali len jediný formát.

Je dobré vedieť, že pokiaľ zvolíte viac metód cielenia, reklama sa zobrazí len užívateľovi, ktorý zodpovedá všetkým týmto metódam zároveň. Môžete si tak výrazne znížiť počet dosahovaných zobrazení. Nastavujte teda cielenie opatrne.

Štatistiky kampaní

Po uložení kampane je všetko nastavené, tak se poďme pozrieť na možnosti sledovania štatistík. V segmente kampane nájdete detailné informácie o výkone vašich reklám – počty zobrazení, mieru zhliadnutí a cenu za zhliadnutie (CPV), celkové náklady a tiež preklikovosť na web.

V segmentácii podľa formátu je možné sledovať výkon reklamy v rôznych alternatívnych formátoch, pokiaľ ste ich vytvorili pri zakladaní kampane.

Na čo by ste nemali zabudnúť je previazať účet Adwords s YouTube účtom. Vďaka prepojeniu nazriete ešte viac do hĺbky štatistík prekrývajúcich vrstiev, alebo získate cenné údaje o tom, v akej časti užívatelia reklamu preskakujú.

V túto chvíľu už viete, ako video kampaň v novom rozhraní založiť, aké zvoliť formáty a kde sledovať ich výkon. Od teraz je to iba na vás. Máte už nápad na svoju videoreklamu?

RSS feed komentárov k tomuto článku
RSS feed komentárov k všetkým článkom(nebude zverejnený)Položky označené * sú povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.